Czy drukarka 3D może rzeczywiście wydrukować wszystko?

Czy drukarka 3D może rzeczywiście wydrukować wszystko?

Jakiś czas temu, światem po prostu zatrzęsła wiadomość o tym, że pojawiły się drukarki 3D. Ludzie zaczęli spekulować, snuć różnego rodzaju domysły i kombinacje. Trzeba przyznać, że miejscami było to nawet dość zabawne, ponieważ mieliśmy do czynienia z bardzo oryginalnymi i śmiałymi teoriami. Ba, nawet zdarzały się takie sytuacje, w których mogliśmy liczyć na wizje, mówiące o wydrukowaniu sztucznych ludzi, którzy powoli będą zastępować żywych, w połączeniu ze sztuczną inteligencją i różnymi rozwiązaniami nastawionymi na komputeryzację i mechanizację w różnych dziedzinach codziennego życia. Ale dobrze, zerwijmy z klimatem science fiction i przejdźmy do konkretów.

Przede wszystkim trzeba to podkreślić. Drukowanie trójwymiarowe to proces, który wymaga dwóch rzeczy. Czasu oraz dokładności zależność jest prosta, im większy ma być finalnie wytworzony przedmiot, tym dłużej będzie trwało jego przygotowanie. Po drugie, nawet przy bardzo małych, pozornie drobnych formach, będziemy mieli do czynienia z koniecznością uzbrojenia się w cierpliwość. Tak naprawę, trzeba o tym pamiętać zawsze, jeśli w ogóle mamy w planie mieć coś na poważnie do czynienia z drukowaniem w 3D. W każdym razie, gdy już mamy ogarnięte podstawy, dobrze byłoby też pomyśleć… Właśnie, wróćmy do podstaw.

drukarka-precyzja

Żeby biegle korzystać z ogromnego wachlarza możliwości drukarki 3D, trzeba posiąść pewną kluczową umiejętność. Tą umiejętnością jest modelowanie, a także wykonywanie prototypów. Modelowanie trójwymiarowe, choć może wydawać się na pierwszy rzut oka sprawą bardzo łatwą, w praktyce znowu – wymaga czasu i cierpliwości. To z kolei ma przełożenie na bardzo duży zakres, jeśli chodzi o realizację większych rzeczy.

Drukarki 3D owszem, znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia. W medycynie, z ich użyciem tworzy się nawet elementy protez i innych, mniejszych rozwiązań, które potem pomagają komuś w normalnym życiu czy powrocie do zdrowia. Generalnie, drukuje się nawet domy czy tworzy makiety architektoniczne. Co też może w przyszłości stanowić bardzo dobre rozwiązanie, na przykład w kontekście zapobiegania bezdomności. Jednak pamiętajmy, że wszystko co z pracą drukarek tego typu związane, na dzień dzisiejszy jeszcze wiąże się z niebotycznymi kosztami. Ta technologia jest owszem, bardzo perspektywiczna i gigantyczne pieniądze są wpompowywane w to, by cały czas ją rozwijać. To dobrze. Jednak trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że te drukarki mają swoje technologiczne możliwości. Nie są w stanie pracować w trybie ciągłym, jak na przykład taśma produkcyjna w fabrykach. Zresztą, nawet taśma i jej elementy, kiedyś ulegają przecież zużyciu. I w praktyce, tak jest zupełnie ze wszystkim. Drukarki 3D nie będą tutaj absolutnie żadnym wyjątkiem.

Jeśli ktoś mówi, że drukarka 3D jest w stanie wydrukować absolutnie wszystko, można śmiało odbierać taką deklarację jako mocno przesadzoną. To nie są cudotwórcze maszyny. Owszem, tworzą cudowne rzeczy, jednak pamiętajmy, że mimo wszystko, za całym procesem, od początku do końca stoi człowiek. I tej wersji będziemy się trzymać, bo takie są fakty.