Czy modelowanie jest niezbędne, by drukować w 3D?

Czy modelowanie jest niezbędne, by drukować w 3D?

W ostatnich kilku latach obserwujemy ogromny wręcz skok zainteresowania technologią druku 3D. Nie ma się tutaj wcale czemu dziwić, ponieważ to faktycznie pewien technologiczny przełom. Coś, co jeszcze kilkanaście lat temu pozostawało w sferze marzeń i technologii wyjętej żywcem z filmów science fiction, dzisiaj rozwija się i zadomawia w naszej codzienności na dobre. Jednak zanim pozachwycamy się efektami końcowymi, w postaci przedmiotów wykonanych na drukarkach 3D, zwróćmy uwagę na jedną, bardzo istotną rzecz. Jeśli chodzi o efekt, w porządku. Oczywiście, fajnie jest zachwycić się wydrukowanym w 3D przedmiotem. Nie mniej, ludzie, którzy skupiają się na rezultacie, zapominają najczęściej o tym, że do punktu B, czy też D jak druk, prowadzi szereg czynności, które należy wykonać. Żeby powstał przedmiot, żeby został wydrukowany, najpierw trzeba zrobić jego model. A do wykonania modelu, niezbędna jest znajomość procesu modelowania. I tu mamy do czynienia z sytuacją, w której na pewno szybko i sprawnie odnajdzie się każda zainteresowana osoba, która rzeczywiście chciałaby spróbować swoich sił w druku trójwymiarowym.

model 3d

Modelowanie – absolutnie konieczne, czy też niekoniecznie?

Powiedzmy sobie szczerze, przygotowanie modelu do wydruku to konieczność znajomości jednego, a nawet kilku programów do tworzenia modeli w 3D. Poza tym, dochodzą tu jeszcze kwestie matematyczne, wyobraźni przestrzennej i generalnie, całego konkretnego i kompleksowego przygotowania, szczególnie jeśli mówimy o druku makiety architektonicznej jak http://3d-up.pl/drukowanie-3d/makiety-architektoniczne/. Przyswojenie zagadnień związanych z modelowaniem, podobnie jak na przykład ma to miejsce z obsługą programów graficznych, do obróbki zdjęć czy tworzenia grafik od zera, jest procesem bardzo czasochłonnym. Nawet samo opanowanie podstaw, nie daje przecież gwarancji, że wykonamy prawidłowy i idealnie odpowiadający naszym potrzebom model, prawda?

model 3d

Czy jest jakieś wyjście?

W zasadzie, tu mamy do czynienia nawet z dwoma rozwiązaniami. Modelowanie to proces, którego podobnie jak jazdy na rowerze, można się nauczyć. I też prawdopodobnie, nawet po dłuższej przerwie, nie zapomnimy, o co w tym wszystkim chodzi. Kursy modelowania 3D są dosyć kosztowne, jednak pamiętajmy, że żyjemy w czasach praktycznie nieograniczonego dostępu do wiedzy. Tym samym, mamy do czynienia z łatwym, praktycznie na wyciągnięcie ręki dostępem do różnego rodzaju literatury, a także kursów, tutoriali i bezpłatnych materiałów wideo w internecie. To najprostszy sposób, by pojąć podstawy, jeśli rzeczywiście nie mamy ochoty iść na kurs.

Drugim wyjściem, będzie zlecenie komuś wykonania modelu. Wiadomo, że tu też raczej trzeba będzie ponieść pewne koszta. Nie mniej, przede wszystkim należy mieć na uwadze, że przygotowanie modelu przez osobę doświadczoną, po pierwsze odbędzie się w krótkim czasie. Po drugie natomiast, będzie w doskonały sposób odpowiadało naszym wymaganiom.

model 3d

Dochodzimy więc do sedna sprawy. Nie trzeba umieć modelować w 3D, by drukować. Jednak jeżeli chcemy zająć się takimi wydrukami całkowicie na poważnie, musimy mieć na względzie to, że czeka nas wiele przestojów czasowych lub kosztów. Jeśli ktoś naprawdę chce się tym zajmować całkowicie na serio, nie ma możliwości uniknięcia tutaj poznawania podstaw modelowania. Trzeba to mieć na względzie, zanim podejmiemy jakieś poważne decyzje.