Czym jest druk 3D i jego różne rodzaje?

Czym jest druk 3D i jego różne rodzaje?

Druk 3D polega na budowaniu projektu, nakładając kolejne warstwy materiału.

Jest to technologia odwrotna do frezowania, gdzie element projektowy powstaje z bryły poprzez usunięcie zbędnego materiału. Istnieje wiele rozmaitych jego rodzajów, a jednym z ich najważniejszych wyróżników jest rodzaj użytego materiału. Wśród nich można wymienić:

  • Wydruki 3D z żywic.
  • Druk 3D z plastiku, czyli FDM.
  • Sproszkowane tworzywa sztuczne, czyli SLS.
  • Druk 3D z metalu, czyli DMLS.
  • Druk w pełnym kolorze, CJP.
  • Oraz niskobudżetowe drukarki 3D.

Z jednej strony w druku 3D widać przyszłość dla wielu branż, a z drugiej jest to technologia na tyle kosztowna i skomplikowana, że jeszcze często nieopłacalna przy mniejszych projektach. Jest to także świetna technologia do wytwarzania prototypów produktów, przez co coraz bardziej rozpowszechniana w wielu gałęziach przemysłu. Są także firmy w Polsce, które specjalizują się wyłącznie drukiem 3D. Takim miejscem jest między innymi drukarnia 3D Wrocław, wysokospecjalistyczny wspólnik, który jest w stanie sprostać każdemu wyzwaniu w dziedzinie trójwymiarowych wydruków.

Krótko o różnych rodzajach druku 3D.

Wydruk z żywic.

Polega na utwardzaniu kolejnych warstw modelu promieniem lasera. Istnieją jego inne rodzaje, czyli DLP i Polyjet, różniące się rodzajem światła utwardzającego oraz sposobem nakładania warstw.

plastik

FDM.

Jest to technologia budowania modelu 3D z termoplastów, czyli jednego z najpopularniejszych plastików na światowym rynku.

Sproszkowane tworzywa sztuczne.

Materiał wykorzystywany w SLS jest podawany do drukarki w postaci sproszkowanej. Jest to alternatywa dla FDM w dziedzinie wykorzystania tworzyw sztucznych do tworzenia trójwymiarowych modeli.

DMLS, czyli druk z metalu.

drukarka

Budowanie ze sproszkowanego metalu wymaga znacznie wyższej temperatury oraz dużej ilości podpór, które w następnej kolejności muszą zostać usunięte.

Wydruk w kolorze.

Istnieją drukarki drukujące w pełnym kolorze. Wykorzystują do tego gips, jako materiał budulcowy.

Niskobudżetowe drukarki.

Wykorzystują technologię FDM do wizualizacji projektów. Są tanie i proste w obsłudze.