Jak skalibrować drukarkę 3D?

Jak skalibrować drukarkę 3D?

Kalibracja drukarki 3D to czynność, która może sprawić kłopot niejednej osobie doświadczonej, dlatego bardzo wielu nowicjuszy w świecie wydruków trójwymiarowych również może mieć z nią problem. Kalibracja urządzenia należy do kategorii zadań najważniejszych, ponieważ jeśli zostanie źle wykonana, poprawny wydruk modeli 3D będzie niemożliwy. Dodatkowo, jeśli kalibracja zostanie przeprowadzona niepoprawnie, już pierwsze warstwy wprowadzonego filamentu lub plastycznego materiału budulcowego mogą się odklejać i nie przylegać do podłoża drukarki. Objawem źle przeprowadzonej kalibracji jest również plątanie się filamentu w kulkę zaraz pod powierzchnią głowicy. Zanim więc zaczniemy zabawę z wydrukiem modeli trójwymiarowych, warto zastanowić się, jak skalibrować drukarkę 3D.

Pierwszą kalibrację drukarki 3D rozpoczynamy od skalibrowania osi X, która zawiera ekstruder. Aby tego dokonać w pierwszym kroku należy dokładnie zmierzyć odległość na jakiej znajduje się uchwyt osi X od elementu, którego zadaniem jest mocowanie silnika osi Z. Najważniejsze jest to, aby wykonać kilka pomiarów zależnych od siebie elementów obu osi i otrzymać taki sam wynik. Jeśli wyniki te są od siebie różne, należy wypoziomować jedną z osi kręcąc śrubą Z.

Poziomowanie

Po wypoziomowaniu obu osi przychodzi czas na przygotowania stołu roboczego do dalszej pracy. Po pierwsze należy nakleić na niego taśmę malarską, która ułatwi późniejsze odklejanie wydruku modelu od roboczego podłoża oraz zmniejszy ryzyko jego zniszczenia lub uszkodzenia. Dodatkowo stół roboczy musi zostać ustawiony w taki sposób, aby odległość dyszy drukującej w czasie jej poruszania od płaszczyzny stołu w poziomie była stała.

mózg

Jedną z najprostszych metod kalibracji drukarki 3D jest kalibracja przy pomocy czystej kartki papieru. Taką kalibrację może przeprowadzić każdy samodzielnie, niezależnie od poziomu zaawansowania. Metoda ta polega na dokonaniu pomiaru odległości pomiędzy dyszą, a stołem roboczym w każdym z czterech jego punktach krańcowych. Kartka papieru służy w tym momencie jako wzorzec grubości warstwy. Kalibracja zostanie przeprowadzona dobrze tylko i wyłącznie, jeśli kartka papieru wsuwa się pod głowicę z wyraźnym i akcentowanym oporem. Opór ten musi być również stały, dlatego należy sprawdzić czy jest taki sam w każdym z rogów stołu roboczego.

Po wykonaniu kalibracji stołu roboczego i drukarki 3D nie pozostaje nic innego, jak załadowanie filamentu do jej wnętrza i rozpoczęcie procesu wydruku wymarzonego modelu. Jako pierwszy warto wybrać model testowy, taki jak prosta kostka, który umożliwi nam wykrycie ewentualnych błędów w kalibracji oraz działaniu naszej drukarki 3D.

Współpraca: ww.3dcolors.pl