Jak stworzyć projekt do modelu 3D?

Jak stworzyć projekt do modelu 3D?

W dzisiejszych czasach wydruk w technologii 3D to bardzo popularna i zaawansowana technologicznie metoda dostępna dla każdego, kto tylko ma ochotę wykonać trójwymiarowy model. Mimo tak dużej popularności i dostępności, które rośną już od dłuższego czasu, nie zawsze było to rozwiązanie dostępne od ręki. Jeszcze kilka lat temu drukarki 3D były dość drogim sprzętem, na którego nie każdego było stać. Dziś każdy może dowolnie korzystać z dóbr technologicznych, jakie przynosi nam nauka, dlatego jeśli i ty chcesz spróbować wydruku w technologii 3D i zastanawiasz się, w jaki sposób wykonać prosty model, nasz poradnik został stworzony specjalnie dla Ciebie.

Modelowanie 3D

Proces projektowania i tworzenia trójwymiarowego modelu nazywane jest modelowaniem 3D. Wbrew pozorom modelowanie 3D nie wymaga niesamowicie zaawansowanego technologicznie oprogramowania i drogiego sprzętu, który udźwignie ciężar przetwarzanych danych — wystarczy komputer lub laptop wyposażony w dobre komponenty graficzne, specjalistyczny program do modelowania oraz oczywiście drukarka 3D. Jednym z najpopularniejszych programów jest aplikacja nazywana Blender. Blender to środowisko graficzne służące do wykonywania modeli w technologii 3D. Środowisko to jest całkowicie darmowe i nie ma dużych wymagań sprzętowych. Sprawdź czym jest druk 3D SLS.

metal

Kalibracja drukarki

Zanim więc zaczniemy modelować, wymagane jest skalibrowanie osi X i Y naszej drukarki i sprawdzenie, czy cały sprzęt działa poprawnie. Następnie należy ustawić tak zwany blueprint, czyli wzór bazowy do naszego wydruku. Drukarka 3D nie będzie w stanie zrozumieć, co siedzi nam w głowie bez bazowego wzoru, dlatego z bazy blueprintów należy wybrać szkic, który jest najbliższy naszemu wymarzonemu modelowi, a następnie nieco go zedytować. Pozwoli nam to na uzyskanie wierzchołków zgodnych z pożądanym kształtem. Po zaimportowaniu do środowiska szkicu możemy rozpocząć projektowanie. Modelowanie wykonywane jest kształt po kształcie aż do osiągnięcia nierównej powierzchni trójwymiarowej. Następnie należy przejść do wygładzania krawędzi, modelowania szczegółów i detali oraz dodania koloru. Gotowy model można od razu przesłać do drukarki, która rozpocznie trójwymiarowy wydruk.