Kilka słów o drukowaniu 3d

Kilka słów o drukowaniu 3d

Drukarki 3d we współczesnym świecie są dostępne dla każdego. Korzystają z nich zarówno firmy, którym urządzenia te są niezbędne w prowadzonej działalności, jak i amatorzy, dla których druk 3d stanowi hobby. Na rynku mamy do czynienia z ogromnym wyborem urządzeń, zróżnicowanych ze względu na rozmiar, jakość oraz rodzaj wykorzystywanego materiału.

Drukarki dla profesjonalistów i dla amatorów

Drukarki 3d wykorzystują między innymi materiały ceramiczne, tworzywa sztuczne i metale, przy czym urządzenia budżetowe, przeznaczone do użytku w domu, to praktycznie wyłącznie maszyny pracujące w tworzywach sztucznych. Wśród nich możemy wyróżnić dwie najbardziej popularne substancje – powstający na bazie ropy naftowej ABS oraz PLA, który produkuje się między innymi z mączki kukurydzianej. Te dwa tworzywa mają zarówno plusy jak i minusy, np. ABS podczas obróbki wydziela toksyczne opary, ale za to można z jego pomocą uzyskiwać bardziej skomplikowane kształty a wydruki są znacznie bardziej odporne na temperaturę (nawet 60 st. C nie jest w stanie ich uszkodzić po tym, jak już ostygną). W zakładach produkcyjnych, gdzie niezbędne jest mocne tworzywo i gdzie wytwarza się elementy o dużych gabarytach, wykorzystuje się głównie metal, ewentualnie drukarek na tworzywa sztuczne używa się do produkcji elementów wykończeniowych.

Nakładanie warstw

Istnieje kilka, lub nawet kilkanaście metod wydruku 3d, jednak wszystkie bazują na tej samej zasadzie – ostateczny trójwymiarowy model powstaje wskutek nakładania na siebie kolejnych warstw. Oznacza to, że model wykonywany jest niejako od dołu, a kolejna warstwa zostaje nałożona wtedy, gdy warstwa poprzednia zastygnie na tyle, aby drukowanie jej nie uszkodziło. Technologia ta powoduje, że drukowanie 3d niesie ze sobą pewne trudności. Np. w modelach, które zawierają więcej materiału u góry, trzeba zazwyczaj stosować podpory. Jeśli są dobrze zaprojektowane, po wykonaniu wydruku można je w łatwy sposób usunąć, jednak model i tak wymaga jeszcze delikatnej obróbki ręcznej, tak aby udało się pozbyć niepotrzebnego materiału.

Oprogramowanie

Jedną z największych zalet drukarek 3d jest możliwość współpracy z programem Auto Cad, w którym przygotowuje się trójwymiarowe projekty. Obecnie program ten jest praktycznie standardem jeśli chodzi o projektowanie elementów dowolnego rozmiaru i stopniowo wypiera rysunek techniczny. Przewaga Auto Cada nad dokumentacją wykonaną na papierze nie podlega dyskusji – w programie tym możemy nie tylko przyjrzeć się kolejnym rzutom projektowanego przedmiotu, ale również obracać go w różnych płaszczyznach i stworzyć doskonałą symulację. Gdy projekt jest gotowy, zostaje skonwertowany na format czytelny dla drukarki, która następnie dzieli go na warstwy (odbywa się to automatycznie, operator drukarki nie musi w tym uczestniczyć) i już można przystępować do drukowania.

Druk 3d stanowi dość skomplikowaną technologię i jeśli chcemy zajmować się nim amatorsko to musimy nastawić się na żmudne zbieranie doświadczeń i wiedzy oraz szereg nieudanych eksperymentów. Jeśli jednak przez to przebrniemy, możliwości jakie daje drukarka 3d okażą się ogromne. Dzięki niej możemy przenieść do rzeczywistości praktycznie dowolny pomysł, oczywiście pod warunkiem, że mamy wystarczająco dużo wyobraźni i wystarczająco sprawnie posługujemy się odpowiednim oprogramowaniem.