Zastosowanie Druku 3D

Zastosowanie Druku 3D

Drukowanie w 3D to innowacyjny, nowoczesny proces wytwarzania elementów o dowolnym kształcie powstających na skutek dodawania materiału budulcowego warstwa po warstwie w specjalnie przeznaczonej do tego drukarce.

Zastosowanie:

  • Przemysł i produkcja nieseryjna

Druk 3D coraz częściej wkracza do przemysłu. Wykorzystywany jest przy produkcji elementów konstrukcyjnych większych obiektów, bądź całych mniejszych produktów, gdy niezbędna partia to tylko kilkaset sztuk. W chwili obecnej nie opłaca się tworzyć form wtryskowych dla tak niewielkiej liczby elementów, w związku z czym drukowanie w 3D jest o wiele tańsze i szybsze.

  • Modelarstwo

Technologia druku 3D bardzo szybko zdominowała rynek modelarski. Możliwość stworzenia dowolnego, spersonalizowanego obiektu niewielkim kosztem sprawia, że wiele elementów współczesnych modeli wykonana jest właśnie tą metodą. Modelarze mają możliwość projektować własne konstrukcje, ale także udoskonalać te już istniejące i je personalizować według własnych potrzeb. Drukowanie w 3D pozwala zrealizować amatorom modelarstwa projekty, których realizacja jeszcze kilka lat temu była zupełnie niemożliwa.

drukarka
  • Medycyna

Drukarki 3D wykorzystywane są także w medycynie. Największy udział notują w stomatologii i protetyce. Drukowanie w 3D umożliwia tworzenie koron zębowych, a także całych protez. W chwili obecnej trwają badania nad możliwością użycia tej technologii w innych dziedzinach medycznych, między innymi w chirurgii.

  • Architektura

Drukowanie w 3D często wykorzystywane jest przez projektantów i architektów do tworzenia realistycznych modeli infrastruktury budowlanej. Dzięki tej technologii możliwe jest przeniesienie wizualizacji z programu przeznaczonego do tworzenia grafiki 3D do świata rzeczywistego. Takie budynki cechuje wysoki realizm, przez co możliwa jest ich jeszcze lepsza prezentacja.

  • Użytek domowy

Pomimo stosunkowo młodego wieku drukowanie w 3D trafia powoli do prywatnych domów, gdzie również znajduje szereg zastosowań. Likwiduje konieczność wizyt w specjalistycznych sklepach po niedostępne części mechaniczne wielu domowych urządzeń. Pozwala także tworzyć ozdoby i spersonalizowane przedmioty użytku codziennego.